Organizator; O konfrontacjach

Organizatorem 38.Ogolnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2020 jest Centrum Kultury Młodych w Łodzi przy ul. Lokatorskiej 13.

Logo CKM

Współorganizatorami wydarzenia są:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Urząd Miasta Łodzi.

  • „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych

MKiDN

  • Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi

Łódź kreuje

Tematem nadrzędnym tegorocznej edycji Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2020  jest „Aktor – Proces – Kreacja”.

Poprzez zaplanowane w projekcie działania chcemy edukować i integrować ludzi dając im możliwość poszerzenia wiedzy i świadomości w zakresie sztuki teatru, możliwość rozwoju społecznego, artystycznego i intelektualnego poprzez bezpośredni kontakt z autorytetami artystycznymi jak Agata Duda – Gracz, Łukasz Chrzuszcz, Zespół “Pryzma” oraz innymi profesjonalistami, którzy są jurorami, instruktorami i prowadzącymi warsztaty, a których przedstawimy w kolejnych postach.

W programie Konfrontacji znajdą się trzy warsztaty poświęcone  tematyce „Aktor – Proces – Kreacja”. Będą to warsztaty:

–  Agaty Dudy – Gracz „Aktor w poszukiwaniu prawdy kreowanej postaci”,

–  Łukasza Chrzuszcza „Przeciw aktorstwu”

–  dr Dariusza Leśnikowskiego „Kondycja aktora i jego rola w procesie powstawania dzieła teatralnego”.

Adresatem warsztatów będą przede wszystkim członkowie zespołów teatralnych, nauczyciele i instruktorzy, którzy zgłosili spektakl teatralny i w wyniku eliminacji zostali zakwalifikowani do udziału w Konkursie teatralnym. Uczestnicy będą również brać udział w warsztatach, akcjach happeningowych i działaniach artystycznych w przestrzeni miasta. 

Do Konkursu teatralnego i spotkania z jurorami przystąpi 8 młodzieżowych zespołów teatralnych z całego kraju.

W JURY KONKURSU zasiądą:

AGATA DUDA – GRACZ –  reżyserka, scenografka.
https://www.youtube.com/watch?v=IB_8_Tme2yw
https://www.youtube.com/watch?v=2dNefZ9yv-4

ANNA CISZOWSKA – reżyserka, instruktorka teatralna, pedagog, dyrektorka Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi

– ŁUKASZ CHRZUSZCZ – aktor, muzyk, reżyser, założyciel i wykładowca Studia Aktorskiego STA.
https://www.youtube.com/watch?v=P_xV15COTFQ
https://www.youtube.com/watch?v=s11rQ6bCCvo

dr DARIUSZ LEŚNIKOWSKI –  kulturoznawca, teatrolog, archeolog, krytyk sztuki.

Zależy nam na tym, aby projekt żył w trakcie i po jego zakończeniu, docierając do jak największej liczby osób. W trakcie konkursu teatralnego będziemy prowadzić transmisję on-line na Facebook’u tak, aby spektakle i ich analizy teatralne mogły zobaczyć osoby nie uczestniczące na żywo w programie wydarzeń.

Na bieżąco będziemy także umieszczać relacje fotograficzne i publikować kolejne numery gazety teatralnej „Kurtyna” (strona internetowa www.ckm.lodz.pl i profil Facebook’a Centrum Kultury Młodych). Partnerem medialnym w działaniach promocyjnych są TVP3 Łódź oraz Radio Łódź S.A..

KTO jest KIM w projekcie 38.Ogolnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2020

Zapraszając do współpracy  realizatorów merytorycznych projektu mieliśmy na względzie nie tylko ich dorobek artystyczny i naukowy, ale także charyzmę, osobowość i doświadczenie pedagogiczne.

W tym roku Centrum Kultury Młodych odwiedzi:

Agata Duda — Gracz – jurorka w konkursie teatralnym i prowadząca warsztat pt. „Aktor w poszukiwaniu prawdy kreowania postaci. Absolwentka Historii Sztuki U.J. w Krakowie i Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie. Zrealizowała ponad 50 spektakli jako reżyser, scenograf i kostiumograf w teatrach w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu i Zakopanem. Agata Duda-Gracz często sięga po metaforę, umiejętnie zamyka świat w przenośni. Łączy wyrazistą warstwę wizualną swoich przedstawień, do których zawsze przygotowuje także oprawę plastyczną. Szczególnie doceniana za konsekwentne tworzenie oryginalnego teatru autorskiego. Wielokrotnie nagradzana za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie reżyserii i scenografii. Dla reżyserki, co wielokrotnie podkreślała w wywiadach, najważniejsi są aktorzy.

Dr Dariusz Leśnikowski – juror w konkursie Teatralnym i prowadzący wykład – warsztat „Kondycja aktora i jego rola w procesie powstawania dzieła teatralnego” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Wykładowca w katedrze Dramatu i Teatru, w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, kulturoznawca, teatrolog, archeolog, krytyk sztuki. Od 1978 roku aktor, a od 1980 Kierownik Artystyczny Teatru „Pstrag Grupa` 80″ UŁ. Reżyser wszystkich kreacji grupy oraz autor bądź współautor scenariuszy, scenografii, oprawy muzycznej do większości z nich. Autorytet w dziedzinie teatru i sztuk wizualnych, autor licznych artykułów, analiz, recenzji, zamieszczanych w książkach, czasopismach, katalogach i innych wydawnictwach poświęconych sztuce teatru. Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki.

Łukasz Chrzuszcz — Juror w konkursie teatralnym i prowadzący warsztat „Przeciw aktorstwu” oraz grający i reżyserujący monodram „Tato/dram” na podstawie „Ścianynaświat” („La murmonde”) Serge’a Krybusa. Aktor, muzyk, reżyser, założyciel i wykładowca Studia Aktorskiego STA. Debiutował na scenie Teatru Nowego w Łodzi. Współpracował z Teatrem Studyjnym.  Aktualnie w  zespole aktorskim Teatru Nowego w Poznaniu.

Adam Łoniewski – reżyser happeningów, akcji miejskiej „JaTyOnAktor”, etiud aktorskich będących zapowiedziami spektakli konkursowych oraz reżyser spektaklu „Teatr na gorąco”. Opiekun Teatru „Rebelia” realizującego te działania. Aktor, reżyser teatralny. Ukończył Wydział Aktorski łódzkiej PWSFTviT w 2001 roku. Od wielu lat związany z projektem jako były uczestnik konfrontacji teatralnych, a z czasem instruktor teatru uczestniczącego w Konfrontacjach. Pracował w teatrach w Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Częstochowie i Legnicy, współpracował z wieloma teatrami offowymi i alternatywnymi.

Teatr “Rebelia” – tworzy oprawę artystyczną 38. Konfrontacji teatralnych tj. realizuje happeningi, akcję miejską „JaTyOnAktor”, etiudy aktorskie będące zapowiedziami spektakli konkursowych oraz spektakl „Teatr na gorąco”. Teatr pracując pod kierunkiem Adama Łoniewskiego od wielu lat jest obecny podczas Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych – Centrum. Skład zespołu tworzy młodzież w wieku od 14 do 18 lat.

Grzegorz Nowak – autor wystawy fotografii teatralnej i plakatu „Kulisy_Kreacja Dokumentacja czyli Teatr Agaty Dudy-Gracz”. Fotograf, scenograf, producent teatralny, współpracuje na stałe z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Członek zarządu Fundacji Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza w Łodzi. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia, w specjalności Fotografia (PWSFTviT w Łodzi). Twórca serwisów fotograficznych dla teatrów, plakatów, projektów wspierających spektakle i wystaw.

Zespół „Pryzma” – Koncert 30.10.20r. Zespół tworzą:

Marcin Januszkiewicz – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktor, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor, songwriter. Jest laureatem wielu nagród m.in.: Grand Prix oraz Nagrody dziennikarzy w 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Grand Prix XIV Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w 2011r.

Melchior Szroeder – od dziecka nasiąkał kulturą kaszubską o co w głównej mierze zadbali rodzice oraz dziadek, Kiedy miał czternaście lat po raz pierwszy sięgnął po gitarę. Brał udział w wielu projektach muzycznych.

Marcin „Zorak” Szymański – beatbokser, raper, producent, improwizator, organizator wydarzeń artystycznych, Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.